Mastering Physics Homework 3: Problem 15 Part A:An old fashioned computer monito
ID: 1871798 • Letter: M
Question
Mastering Physics Homework 3: Problem 15
Part A:An old fashioned computer monitor accelerates electrons and directs them to the screen in order to create an image. If the accelerating plates are 0.960 cm apart, and have a potential difference of 2.35×104 V , what is the magnitude of the uniform electric field between them?
Part B: A parallel-plate capacitor is made from two aluminum-foil sheets, each 4.8 cm wide and 6.3 m long. Between the sheets is a Teflon strip of the same width and length that is 3.4×102 mm thick...
What is the capacitance of this capacitor? (The dielectric constant of Teflon is 2.1.)
Express your answer using two significant figures.
Explanation / Answer
a) E= V/d= 2.35*10^4/(0.96*.01)= 2.45*10^6 V/m
b) c= k € A/d= 2.1*8.85*10-12*(0.048*6.3)/(3.4*10^-5)= 1.65*10-7 F
plz rate