Part 1) Gas in a container is at a pressure of 2.4 atm and a volume of 6.4 m3 .
ID: 1559961 • Letter: P
Question
Part 1) Gas in a container is at a pressure of 2.4 atm and a volume of 6.4 m3 . What is the work done on the gas if it expands at constant pressure to three times its initial volume? 1.013 × 105 Pa = 1 atm. Answer in units of J. Answer= -3.113x106Part 2) What is the work done on the gas if it is compressed at constant pressure to one-quarter of its initial volume? Answer in units of J. (I can't figure out the answer to this part)
Part 1) Gas in a container is at a pressure of 2.4 atm and a volume of 6.4 m3 . What is the work done on the gas if it expands at constant pressure to three times its initial volume? 1.013 × 105 Pa = 1 atm. Answer in units of J. Answer= -3.113x106
Part 2) What is the work done on the gas if it is compressed at constant pressure to one-quarter of its initial volume? Answer in units of J. (I can't figure out the answer to this part)
Part 1) Gas in a container is at a pressure of 2.4 atm and a volume of 6.4 m3 . What is the work done on the gas if it expands at constant pressure to three times its initial volume? 1.013 × 105 Pa = 1 atm. Answer in units of J. Answer= -3.113x106
Part 2) What is the work done on the gas if it is compressed at constant pressure to one-quarter of its initial volume? Answer in units of J. (I can't figure out the answer to this part)
Explanation / Answer
Part a.
Pressure of gas is 2.4 atm=(2.4)( 1.013 × 105 )=2.4312 × 105 Pa
Intial volume of gas is,Vi= 6.4m3
Final volume of gas is,Vf=(3)(6.4)m3=19.2m3
Work done is given by
W=P(Vf-Vi)= 3.113x106J
Part b.
Pressure of gas is 2.4 atm=(2.4)( 1.013 × 105 )=2.4312 × 105 Pa
Intial volume of gas is,Vi= 6.4m3
Final volume of gas is,Vf=6.4/4m3=1.6m3
Work done is given by
W=P(Vf-Vi)= -1.166976x106J