Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Consider the circuit given below, where V = 100 V, R = 270 k, and C = 0.6 F. Ass

ID: 1563332 • Letter: C

Question

Consider the circuit given below, where V = 100 V, R = 270 k, and C = 0.6 F.

Assume that the capacitor in the circuit is fully discharged with S1 in Position 2.

A) What is the value of the charging current at the first instant S1 is moved to Position 1? Round the final answer to two decimal places. A

B) What is the value of the charging current five time constants after S1 is moved to Position 1? Round the final answer to the nearest whole number. A

C) What is the value of the resistor voltage exactly one time constant after S1 is moved to Position 1? Round the final answer to two decimal places.

Note: The time constant is the time for a change of 63 % in the current through L or the voltage across C. V

D) What is the value of the charging current exactly one time constant after S1 is moved to Position 1? Round the final answer to two decimal places. A

C V

Explanation / Answer

A) when the switch is closed to position1, the capacitor acts as short ckt.

and thw current through the ckt is maximum.

Imax = V/R

= 100/(270*10^3)

= 3.7*10^-4 A

= 370 micro A

B) at time, t = 5*T

I = Imax*e^(-t/T)

= 370*e^(-5*T/T)

= 370*e^(-5)

= 2.49 micro A

C) at time t = T

VR = VR_max*e^(-t/T)

= 100*e^(-T/T)

= 100*e^(-1)

= 36.8 V

D) at time, t = T

I = Imax*e^(-t/T)

= 370*e^(-1*T/T)

= 370*e^(-1)

= 136 micro A