Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Mass M1 = 2.00 kg is at the end of a rope that is 2.00 m in length. The initial

ID: 1566314 • Letter: M

Question

Mass M1 = 2.00 kg is at the end of a rope that is 2.00 m in length. The initial angle with respect to the vertical is 60.0° and M1 is initially at rest. Mass M1 is released and strikes M2 = 5.00 kg exactly horizontally. The collision is elastic. After collision, mass M2 is moving on a frictionless surface, but runs into a rough patch 2.00 m in length, with coefficients of friction = 0.100 for both kinetic and static. At the end of the rough patch, the object is again on a frictionless surface and is stopped by a spring with spring constant equal to k = 50.0 N/m. Calculate the following: a) Velocities of Masses M1 and M2 after collision b) The amount the spring is compressed while stopping mass M2. c) What maximum height after collision does mass M1 obtain?

Interactive physics DLab7Part3.lpl Eile Edit World View object Define Measure Script Window Help RunD Stop II Reset Length ol Spring 22 C Center of Mass of Rectangle 2 C Velocity of Center of Mass of Rectangle 2 m/s vy m/s 3 0 Va 2008 of Rec tan ad Velocity enter of Mass of Rectangle m/s m/s m/s ad 2.0 Acceleration of Center of Mass of Rectangle 1 m/s 2 m/s 2 m/s 2 3.0 ad 4.0 6.0 7,0 -6.000 -5.000 -1.000 -3000 -2.000 0.000 2000 x 6.250 rm yl 0.150 m h 0.30 m w 2.500 20.000 rad KID KIIC W Documenti Micros... D 3000 4.000 5.000 6000 GCAGCNETVFacSta... Interacti 7.000 8000 9000 0.000 000 2.000 BNB 9:09 AM

Explanation / Answer

a )

the velocity is u1 = ( 2 g L ( 1 - cos ) )1/2

u1 = ( 2 X 9.8 X 2 ( 1 - cos60 ) )1/2

u1 = 4.431 m/sec

using conservation of momentum

m1 u1 + m2 X 0 = m1 v1 + m2 X v2

2 X 4.43 = 2 v1 + 5 v2 ----------- 1

v2 - v1 / u1 = 1

v2 - v1 = 4.43 m/sec ------ 2

by solving the equations

v1 = - 1.9 m/sec

v2 = 2.53 m/sec

V2 ' = ( V22 - 2 X 0.1 X 9.8 X 2 )1/2

V2 ' = 1.58 m/sec

b )

1/2 k x2 = 1/2 m2V2 '2

50 x2 = 5 X 1.582

x = 1/2 m

the spring is compressed while stopping mass M2 is x = 1/2 m

c )

again using conservation of energy

1/2 m1 V12 = m1 g h

h = v12 / 2 g

h = 1.92 / 9.8 X 2

h = 3.61 / 19.6

h = 0.18418 m

maximum height after collision does mass M1 obtain is h = 0.18418 m