Mass M 1 (7.05 kg) is on a rough inclined plane that makes an angle ? = 47.1 o w
ID: 2173373 • Letter: M
Question
Mass M1 (7.05 kg) is on a rough inclined plane that makes an angle ? = 47.1o with the horizontal. The coefficient of kinetic friction between M1 and the incline is ?k = 0.344. A rope is attached to M1, passes over a frictionless pulley, and is attached to mass M2 = 10.43 kg which hangs freely. A picture of this situation is in figure 5-38 on page 133 of your textbook.
HINT: In each part: consider the direction in which m1 tends to move to determine the direction in which the friction is acting!
a) If M1 is initially moving up the incline: find the magnitude of the acceleration of the masses.
b) If M1 is initially moving down the incline: find the magnitude of the acceleration of the masses.
2
<<PLEASE EXPLAIN STEP BY STEP>>
Explanation / Answer
a)M2g-T=M2a 10.43x9.8-T=10.43a T-M1gsin47.1-0.344M1gcos47.1=M1a T-7.05x9.8x0.73-0.344x7.05x9.8x0.68=7.05a a=2.03m/sec^2 b)T-M2g=M2a T-10.43x9.8=10.43a 7.05x9.8xsin47.1-0.344x7.05x9.8xcos47.1-T=7.05a a=-3.877m/sec^2