Situation. Twenty moles of a monatomic ideal gas ( = 5/3) undergo an adiabatic p
ID: 1567903 • Letter: S
Question
Situation. Twenty moles of a monatomic ideal gas ( = 5/3) undergo an adiabatic process. The initial pressure is 400 kPa and the initial temperature is 450 K. The final temperature of the gas is 320 K. In the situation above, the heat absorbed by the gas, in kJ, is closest to: Situation. Twenty moles of a monatomic ideal gas ( = 5/3) undergo an adiabatic process. The initial pressure is 400 kPa and the initial temperature is 450 K. The final temperature of the gas is 320 K. In the situation above, the heat absorbed by the gas, in kJ, is closest to:
A) -54 B) +32 C) +54 D) zero E) -32
Explanation / Answer
work done by adiabatic process
W = (nR/gamma-1)(T1 - T2)
n = 20 moles , R = 8.314 J/mol.K
T1 = 450 K , T2 = 320 K, gamma = 5/3
W = (20*8.314/((5/3)-1))(450-320)
W = + 32 kJ
correct option is (B)