Please answer the questions with details. Explain it please. Thank you!! Water h
ID: 1571829 • Letter: P
Question
Please answer the questions with details.
Explain it please.
Thank you!!
Water has a molar mass of 18.0 g/mol, and each water molecule has 10 electrons. How many electrons are there in 1 L of water? Suppose two 1 L bottles of water are separated by a distance of 1 m. If one billionth of the electrons from one bottle were transferred to the other, how strong would the attractive force between the two charged bottles be? (Use your result from part (a). The fraction of electrons transferred is 10^-9.) Find something with a weight equal to the force you found in part b).Explanation / Answer
a)
Density of water = 1 g/mL
Since volume is 1L = 1000 mL,
mass of water = 1000 g
number of moles of water = mass/molar mass
= 1000/18
= 55.56 mol
number of molecules of water = number of mol * Avogadro's number
= 55.56*6.022*10^23 molecules
= 3.346*10^25 molecules
number of electrons = number of molecules * 10
= 3.346*10^26 electrons
b)
electrons transferred = 10^-9 * 3.346*10^26 = 3.346*10^17 electrons
charge transferred,
q = number of electrons transferred * charge of an electron
= 3.346*10^17 * 1.602*10^-19
= 0.0536 C
F = K*q*q/r^2
= (9*10^9)*(0.0536)*(0.0536)/1^2
=2.59*10^7 N
Answer: 2.59*10^7 N
c)
F = G*m*m/r^2
2.59*10^7 = (6.673*10^-11)*m^2/1
m = 6.225*10^5 kg
Answer: 6.225*10^5 kg