Course Contents... Set 3 (due Thurs 2/1 at 11:59PM) Constant Electric Field Time
ID: 1575568 • Letter: C
Question
Course Contents... Set 3 (due Thurs 2/1 at 11:59PM) Constant Electric Field Timer Notes Evaluate Feedback-Print The figure below shows two points in an electric field. Point 1 is at (X1,Y1) (3,4), and point 2 is at (X2,Y2) (12,9). (The coordinates are given in meters.) The electric field is constant with a magnitude of 80.3 V/m, and is directed parallel to the +X-axis. The potential at point 1 is 1000.0 V Calculate the potential at point 2 Submit Answer Tries 0/20 Calculate the work required to move a negative charge of Q=-539.0 pC from point 1 to point 2. Submit Anseer Tries 0/20 Post Discussion Send FeedbackExplanation / Answer
The distance between the point is:
x = 12 - 3 = 9 ;
The potential at point 2 will be:
V2 = 1000 - 80.3 x 9 = 277.3 V
Hence, V2 = 277.3 V
W = q deltaV
W = -539 x 10^-6 x (277.3 - 1000) = -0.3895 J
Hence,W = -0.3895 J