Course Contents.. \" Assignment 10 Submerging in Water TimerNotes Evaluat Feedba
ID: 2039096 • Letter: C
Question
Course Contents.. " Assignment 10 Submerging in Water TimerNotes Evaluat FeedbackPrint Info Submerging in Water Due on Tuesday, May 1 at 03:00 pm (EDT) You can determine the index of refraction of a substance by determining its critical angle. What is the index of refraction of a substance that has a critical angle of 53.4° when submerged in water? What is the substance, based on Table 25.1? The substance is most likely Submit Answer Tries 0/10 What would the critical angle be for this substance in air? Submit Answer Tries o/10Explanation / Answer
Given,
theta-c = 53.4 deg
we know that
n1 sin(theta-c) = n2 sin90
n1 = n2/sin(theta-c)
n1 = ? ; n2 = 1.33 (water) ;
n1 = 1.33/sin53.4 = 1.66
Hence, n2 = 1.66
The substance is most likely FLINT GLASS
again using the same relation
theta-c = sin^-1(n2/n1)
n2 = 1 (air) ; n1 = 1.66 ;
theta-c = sin^-1(1/1.66) = 37.04 deg
Hence, theta-c = 37.04 deg