Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

In the drawing above, E = 4.0N/C and d = 1.5m a)Calculate the work done by the e

ID: 1576154 • Letter: I

Question

In the drawing above, E = 4.0N/C and d = 1.5m

a)Calculate the work done by the electric field in moving a +5.0x10 -9C charge from A to B. Be sure to include - sign if your answer is negative. Your answer needs to be in J

b)calculate the potential energy difference between the +5.0x10 -9C charge at B and at A. Be sure to include - sign if your answer is negative. Your answer needs to be in J

c)calculate the potential difference between A and B. Be sure to include - sign if your answer is negative. Your answer needs to be in V

Explanation / Answer


a)

work = WAB = F*AB*costheta = E*q*AB*costheta

WAB = 4*5*10^-9*1.5*cos30 = 2.6*10^-8 J

(b)


potential energy difference UB - UA = WAB = 2.6*10^-8 J


(c)


potential difference VA - VB = -E*d*costheta = -5.2 V