Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

In the double-slit experiment of the figure, the viewing screen is at distance D

ID: 1791759 • Letter: I

Question


In the double-slit experiment of the figure, the viewing screen is at distance D = 4.68 m, point P lies at distance y = 21.3 cm from the center of the pattern, the slit separation d is 5.29 m, and the wavelength is 665 nm. What is the ratio of the intensity IP at point P to the intensity Icen at the center of the pattern?
the tolerance is +/-2%

In the double-slit experiment of the figure, the viewing screen is at distance D = 4.68 m, point P lies at distance y = 21.3 cm from the center of the pattern, the slit separation d is 5.29 m, and the wavelength is 665 nm. What is the ratio of the intensity IP at point P to the intensity Icen at the center of the pattern?
the tolerance is +/-2%

In the double-slit experiment of the figure, the viewing screen is at distance D = 4.68 m, point P lies at distance y = 21.3 cm from the center of the pattern, the slit separation d is 5.29 m, and the wavelength is 665 nm. What is the ratio of the intensity IP at point P to the intensity Icen at the center of the pattern?
the tolerance is +/-2%

Explanation / Answer

lambda = 665 nm, d = 5.29 mum

D = 4.68 m, y = 21.3 cm

position of p = 2 pi / lambda * d sin theta

= 2 pi / (665 * 10-9) * [5.29 * 10-6 (y/D)]

= 2 pi / (665 * 10-9) * [5.29 * 10-6 (21.3 * 10-2/4.68)]

= 2.27 rad

ratio of intensity I/I0 = 4 cos2 (2.27 / 2) = 4 cos2 (650)

= 0.714