Class Management Help Chapter 7 H.W. Begin Date: 1/8/2018 12:00:00 AM-Due Date:
ID: 1581708 • Letter: C
Question
Class Management Help Chapter 7 H.W. Begin Date: 1/8/2018 12:00:00 AM-Due Date: 3/4/2018 11:59:00 PM End Date:3/5/2018 12:00:00 AM (2006) Problem 3: Suppose a 345-g kookaburra (a large kingfisher bird) picks up a 65-g snake and raises it 24 m from the ground to a branch 50% Part (a) How much work, in joules, did the bird do on the snake? Grade Summ Potential 71819 sin() | cos() | tan() ||( cotan0 asin0acos0 atan0 acotan sinh0 coshO tanh0cotanh0 Submissions Attempts rema (300 per attem detailed view Degrees Radians 0 Hint I give up Submit Hints: Len deduction per lant. Hints remaining:- Feedback:--deduction per feedback. 50% Part (b) How much work, in Joules, did it do to raise its own center of mass to the branch?Explanation / Answer
A) Work done W is given by
w = mgh
m = 65g = 65 x 10-3 kg
g = 9.8 m/s2
h = 2.4
w = 1.53 Joules
B) w = 0.345 x 9.8 x 2.4
w = 8.11 joules
Please rate my answer, good luck...