Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Class I Help HW 12 Begin Date: 10/30/2017 11:00:00 AM-- Due Date: 11/13/2017 11:

ID: 1780987 • Letter: C

Question

Class I Help HW 12 Begin Date: 10/30/2017 11:00:00 AM-- Due Date: 11/13/2017 11:00:00 AM End Date: 11/13/2017 11:00:00 AM (1096) Problem 4: A nozzle with a radius of 0.19 cm is attached to a garden hose with a radius of a 94 cm. The flow rate through hose and nozzle is 0.45 L/s. Randomized Variables n0.19 cm rh= 0.94 cm 0.45 L/s q) 5096 Part (a) Calculate the maximum height to which water could be squirted with the hose if it emerges from the nozzle in m. 50% Part(b) Calculate the maximum height (in cm) to which water could be squirted with the hose if it emerges with the nozzle removed, assuming the same flow rate. Grade Summary Deductions 096 100% sin() | cos() | tan() | | (!) | 7| 8|9 cotan asinacos0 sinh0 cosh0 ncotanh0 Submissions Attempts remaining5 (5% per attempt) detailed view acot ENE ODegrees O Radians Sabemsit Hint I give up! Hints: 196 deduction per hint. Hints remaining: 3 Feedback: 1% deduction per feedback. All content 2017 Expert TA, LLO

Explanation / Answer

rN = 0.19 cm

rH = 0.94 cm

AN = pi* rN^2 = 0.1134 cm^2

AH = pi* rH^2 = 2.78 cm^2

Flow rate of hose and nozzle = 0.45 L/s = 450 cm^3/s

vN = 450/0.1134 = 3968.25 cm/s = 39.7 m/s

vH = 450/2.78 = 161.87 cm/s = 1.62 m/s

Now

a) h1 = vN²/(2g) = 39.7²/(2*9.8) = 80.4 m

b) h2 = vH²/(2g) = 1.622/(2*9.8) = 0.134 m