Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Please show your work. Report your answers with correct significant figures and

ID: 1582733 • Letter: P

Question

Please show your work. Report your answers with correct significant figures and SI units. 1. A bucket with mass equal to 1.2 kg is sitting on the ground. You pull up on the bucket and it accelerates upwards (in the +v direction) with ay 30 m/ 1.1. (3 pts) What is the magnitude and direction of the force you apply to the bucket? 1/3 f paitie F =(12 ) ( 3 )(9-b)- : 35.2 % // 1.2. (1 pt) What is the magnitude and direction of the force the bucket applies to you? 2. (3 pta) A boat weighing 925 Newtons is suspended from a crane by a massless rope. An external Or force F. is applied horizontally to the rope such that the rope is bent (see figure below). Above the bend the rope has tension T and is suspended at angle 6 17.5 from the crane. Below the 3 the bend the rope has tension Ti and hangs straight down. Find the magnitude of T T and F -125 FA Ti 7A (qu): 1

Explanation / Answer

1)


mass, m=1.2kg


acceleration, ay=3 m/sec^2


a)


Force, F=m*a


=1.2*3


=3.6 N


direction is upward

b)


here, the magnitude of the force is same, F=3.6 N

but,


the direction is downward


2)

here,


T1=w=925 N

from the diagram,


T2*sin(theta)=T1


T2*sin(17.5)=925


===> T2=3076.1 N


and

FA=T2*cos(theta)

FA=3076.1*cos(17.5)


FA=2933.73 N