See question below. 8:41 PM uah.instructure.com |* 59% -- rch 7. I will also ass
ID: 1583628 • Letter: S
Question
See question below. 8:41 PM uah.instructure.com |* 59% -- rch 7. I will also assign some CH 22 problems. Next test is March 7 n in score of 60% past due date. There is plenty of time, so I don't e. Cutnell, Physics, 10e Help I 1 Unread) PRINTER VERSION BACK NEXT Chapter 21, Problem 14 GO Your answer is partially correct. Try again. A charged particle with a charge-to-mass ratio of lql/m 5.7 × 108 C/kg travels on a circular path that is perpendicular to a magnetic field whose magnitude is 0.75 T. How much time does it take for the particle to complete one revolution? t- TI 1.5e-8 | the tolerance is +/-2% Click if you would like to Show Work for this question: Open Show Work GO TUTORIAL INK TO TEXT Question Attempts: Unlimited SAVE FOR LATER SUBMIT ANSWER powered by MapleNetExplanation / Answer
Here,
for the charge to mass ratio
q/m = 5.7 *10^8 C/Kg
B = 0.75 T
let the time taken is T
T = 2pi/(q/m * B)
T = 2pi/(5.7 *10^8 * 0.75)
T = 1.47 *10-8 s
the time taken to complete one revolution is 1.47 *10-8 s