Class Management I Help mework 5 Begin Date: 2/15/2018 12:00:00 AM- Due Date: 3/
ID: 1584176 • Letter: C
Question
Class Management I Help mework 5 Begin Date: 2/15/2018 12:00:00 AM- Due Date: 3/7/2018 11:59:00 PM End Date: 3/7/2018 11:59:00 PM (696) Problem 8: A mother pushes her child on a swing so that his speed is 97 ms at the lowest pont of his path. The swing is attached to a point 1.85 m above the child's center of mass when the swing is motionless. 5096 Part (a) what is the centripetal acceleration of the child at the low point in ms Grade Summary Potential 100 sin0 cotanO as acos0 atan0 acotan0 sinh0 Submissions Attempts remaining (0% per attempt) etailed view cosh tn cotanb0 Degrees Radians Submit Hint give up Feedback: deduction per feedback. Hints:-deduction per hint. Hints remaining: w50% Part (b) What is the magnitude of the force that the chi dexets on the seat at the lowest point if s mass is 15.5 kg in N?Explanation / Answer
a) centripetal acceleration = v2 / r
= 9.72 / 1.85
= 50.8 m/s2
b) F = m g + mv2 /r
= m (g + v2 / r)
= 15.5 [9.8 + 50.8]
magnitude of force = 940 N