Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Please help & follow the criteria to meet on the rubric scale. Problem done in d

ID: 1585779 • Letter: P

Question

Please help & follow the criteria to meet on the rubric scale. Problem done in detail would be great to help me learn from. Thank you

2. Applic inside a 5 m diameter hollow steel cylinder with their backs against the wall. The cylinder beings ation: Spinning Cylinder: In an old-fashioned amusement park ride, passengers stand to rotate about a vertical axis, then the floor on which the passengers are standing drops away. If all goes well, the passengers will "stick" to the wall and not slide down. If clothing has a coefficient of static friction of 0.6- I and a kinctic cocfficient of o.4 0.7. What is the minimum rotational velocity in revolutions per second for which the ride is safe? Evaluate your answer Rubric Item Clarity Criteria for adequate performance Student explains what he/she is doing and why. Explanation is clear, sufficiently detailed, easy to follow, and shows understanding P/F Representations and representational Two or more representations are constructed according to consistency accepted standards learned in class, and the representations are consistent with each other. Student is able to explain in words how he/she checked that each representation is consistent with the other Is able to choose and apply productive Mathematical procedure is fully consistent with the problem mathematical procedures for solving description. Procedure is free of major conceptual errors the problem (D7) Is able to evaluate the reasonableness Evaluates reasonableness of a solution correctly applying all of a result. Final answer is meaningful. the steps of a limiting/special case analysis. OR, uses a trend

Explanation / Answer


diameter, d=5m


radius, r=2.5m


static firction co efficient, us=0.6 to 1


kinetic frcition co efficient, uk=0.4 to 0.7

here,


normal force, N=m*v^2/r


=m*w^2*r


frictional force, fs=us*N


=us*m*w^2*r


and


gravitational force, Fg=m*g


===>

use,


us*m*w^2*r=m*g

us*w^2*r=g

0.6*w^2*(2.5)=9.8

==> w_min=2.56 rad/sec^2

=2.56*60/(2pi)

=24.45 rad/sec^2