Please show work. Thank you tem 14 A 0.820 kg block is attached to a horizontal
ID: 1587684 • Letter: P
Question
Please show work. Thank you
tem 14 A 0.820 kg block is attached to a horizontal spring with spring constant 2250 N/m.The block is at rest on a frictionless surface. A 10.7 gbullet is fired into the block, in the face opposite the spring, and sticks. The subsequent oscillations have an amplitude of 8.90 Find the total energy of the oscillator. Express your answer using three significant figures AE Submit My Answers Give U Part B Find the speed of the bullet and block immediately after the collision. Express your answer using three significant figures AE m /S vf Submit My Answers Give U Part C Find the speed of the bullet just before it hits the block. Express your answer using three significant figuresExplanation / Answer
E = 1/2*kA^2
k = 2250 N/m
A = 8.90 cm = 8.90 x 10^-2 m
E = 8.91 J
part b )
by energy conservation
1/2(M+m)V^2 = 1/2 * k*A^2
= 4.63 m/s