Complete the following exercises. (Assume g = 9.80 m/s 2 .) (a) A small block is
ID: 1592980 • Letter: C
Question
Complete the following exercises. (Assume
g = 9.80 m/s2.)
(a) A small block is released from rest at a height of 2.99 m above the ground and moves downward in free fall.
(i) How long does it take the block to reach the ground?
(ii) What is the speed of the block just before it strikes the ground?
(b) A frictionless incline is 5.00 m long (the distance from the top of the incline to the bottom, measured along the incline). The vertical distance from the top of the incline to the bottom is 2.99 m. A small block is released from rest at the top of the incline and slides down the incline.
(i) How long does it take the block to reach the ground?
(ii) What is the speed of the block just before it strikes the ground?
(c) How do the answers in part (b) compare to the answers in part (a)? (Select all that apply. Speeds are considered approximately equal if they are within 5% of each other.)
It takes the block in (b) longer to reach the ground.
The speed of the block in (b) is greater.
The speed of the block in (a) is greater.
It takes the block in (a) longer to reach the ground.
The speeds are approximately equal.
Explanation / Answer
you have asked 3 different questions.As per chegg guidelines i can only answer one.Please raise different question for others
Given are
s=2.99m
g=9.8 m/sec^2
t=?
using kinematics equation we have
s=ut+1/2at^2
initial velocity u=0
so we get
s=1/2at^2
a=g (acceleration due to gravity)
s=1/2gt^2
2s/g=t^2
2*2.99/9.8=t^2
t=0.78sec--answer
.