Initially unpolarized light goes through two polarizers, first polarizer A and t
ID: 1601140 • Letter: I
Question
Initially unpolarized light goes through two polarizers, first polarizer A and then polarizer B. Both polarizers can be only oriented to an angle between 0° and 90°.
(a) The polarizer B is oriented at 71° from the vertical. If the intensity of the light after the polarizer B is 25.00 % of the initial unpolarized light intensity, what must be the orientation angle of the polarizer A with respect to the vertical?
_____ °
(b) At these orientations of the two polarizers, what would be the intensity of the light in the region between the two polarizers compared with the intensity of the initial unpolarized light?
______ %
Explanation / Answer
using malus's law
I = Io*cos^2theta
I2 = 0.25I0
I1 = Io/2
0.25Io = Io/2cos^2(71-theta)
0.5 = cos^2(71-theta)
theta = 71-45 = 26 degree from vertical
part b )
after fisrt polarizer
I1 =Io/2
50%