Please help A circular loop of wire with radius 0.0420 m and resistance 0.169 Oh
ID: 1611506 • Letter: P
Question
Please help A circular loop of wire with radius 0.0420 m and resistance 0.169 Ohm is in a region of spatially uniform magnetic field, as shown in the following figure (Figure 1). The magnetic field is directed out of the plane of the figure. The magnetic field has an initial value of 7.56 T and is decreasing at a rate of -0.635 T/s Is the induced current in the loop clockwise or counterclockwise? clockwise counterclockwise What is the rate at which electrical energy is being dissipated by the resistance of the loop? Express your answer with the appropriate units.Explanation / Answer
r = 0.042 m , R = 0.169 ohm
dB/dt = -0.635 T/s
from faradays law induced emf V = -d(phi)/dt
V = -AdB/dt
V = (3.14*0.042^2)(0.635)
V = 0.00352 V
P = V^2/R
P = 0.00352^2/0.169
P = 7.33*10^-5 W