Please help A coaxial cable has an inner conducting wire carrying current Ii = 6
ID: 2110124 • Letter: P
Question
Please help
A coaxial cable has an inner conducting wire carrying current Ii = 6.0 A and a very thin outer conducting layer carrying current Io = 12.0 A as shown below. The inner cable has a radius of 0.5 cm and the outer conducting layer has a radius of 1.0 cm. There is air in between the two conductors. Using Ampere's Law, determine the magnitude and direction of the magnetic field at a distance of 0.6 cm from the center. Using Ampere's Law, determine the magnitude and direction of the magnetic field at a distance of 1.2 cm from the center?Explanation / Answer
a) B*2*pi*(0.6 E-2)=Ii*mu0
==> B=2 E-4 T=0.2 mT...counter clockwise
b)B*2*pi*(1.2 E-2)=(Ii-Io)*mu0
==> B=0.1 mT....clockwise