An object is positioned 26 cm from a spherical concave mirror of unknown focal l
ID: 1614480 • Letter: A
Question
An object is positioned 26 cm from a spherical concave mirror of unknown focal length. The image that is formed is 60 cm from the mirror. 1) If 60 cm corresponds to the positive image distance, calculate the focal length. Follow the sign convention. (Express your answer to two significant figures.) 2) If the object is 30 cm tall, determine the height of the image. Follow the sign convention. (Express your answer to two significant figures.) 3) Is the image real or virtual? real virtual 4) If 60 cm corresponds to the negative image distance, calculate the focal length. Follow the sign convention. (Express your answer to two significant figures.) 5) If the object is 30 cm tall, determine the height of the image. Follow the sign convention. (Express your answer to two significant figures.)Explanation / Answer
1/u + 1/v = 1/f
u = 26 cm
v = 60 cm
1/26 + 1/60 = 1/f
f = 18 cm
part b )
m = -v/u = hi/ho
-60/26 = hi/30
hi = -69 cm
part c )
image is real
part d )
v = -60 cm
1/26 - 1/60 = 1/f
f = 46 cm
part e )
-(-60)/26 = hi/30
hi = +69 cm