Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Problem 7: A planet has 80 times the earth\'s mass and five times its radius. It

ID: 1616241 • Letter: P

Question

Problem 7: A planet has 80 times the earth's mass and five times its radius. It has a circular orbit with a period of24 years about a star with three times the sun's mass. (For the purposes of this problem assume the Earth has a circular orbit) (9 points each) Part (a): What is the planet's orbital radius in AU, where l AU is the earth-sun distance? Part (b): An astronaut has an earth weight of 125 lbs. What is her weight on the surface of this planet? Problem 8: In Chapter 5 we looked at the following example where a bucket filled with dirt was used to acceler-

Explanation / Answer

let r1 is the radius of orbit of the Earth around the sun.

r1 = 1 AU

Time period of the Earth around the sun, T1 = 1 year

let r2 is the radius of orbit of Planet around the sun.

T2 = 24*T1

a) we know, T^2 is proportional to r^3

T2^2/T1^2 = (r2/r1)^3

(T2/T1)^(2/3) = r2/r1

==> r2 = r1*(T2/T1)^(2/3)

= 1*(24/1)^(2/3)

= 8.32 AU <<<<<<<<------------------Answer


2) acceleration due to gravity on the earth, g = G*Me/Re^2

acceleration due to gravity on the given planet,

g_planet = G*M_planet/R_planet^2

= G*80*Me/(5*Re)^2

= (80/25)*G*Me/Re^2

= 3.2*g

so, weight becomes 3.2 time

weight of the person on the given planet = 125*3.2

= 400 lb <<<<<<<<------------------Answer