An object is thrown up into the air with an initial velocity of 50 m/s a) How hi
ID: 1629528 • Letter: A
Question
An object is thrown up into the air with an initial velocity of 50 m/s a) How high does it go up? b) where is it after 4 seconds with respect to the floor? An object is released from rest from a top of the building 80 meters high where is it (as me from the top of a building) 4 seconds later and what is its speed? An object of mass 5 kg moving with a velocity of 8m/s at a height of 20 meters above the floor what is its kinetic potential and total energies at that instant. An object of mass 20 kg moving to the right with a speed of 5m/s collides with an object motioning towards it having a mass of 5kg and moving with a speed of 4m/s which way is the 20 kg mass is moving and with what speed after the collisionExplanation / Answer
1A.
Vi = 50 m/sec
a = -9.81 m/sec^2
at the top Vf = 0
Using equation
Vf^2 = Vi^2 + 2*a*h
h = (Vf^2 - Vi^2)/2a
h = (0^2 - 50^2)/(-2*9.81) = 127.42 m
B.
at t = 4 sec, using equation:
h1 = Vi*t + 0.5*a*t^2
h1 = 50*4 - 0.5*9.81*4^2 = 121.52 m above the ground
2.
Object is released, So
Vi = initial speed = 0
a = acceleration = 9.81 m/sec^2
t = 4 sec
Using equation:
h = Vi*t + 0.5*a*t^2
h = 0*4 + 0.5*9.81*4^2
h = 78.48 m
object is 78.48 m below the top of building
Vf = Vi + a*t
Vf = 0 + 9.81*4 = 39.24 m/sec
At t = 4 sec speed of object is = 39.24 m/sec