An object is thrown upward with an initial speed of 3 m/s and undergoes free fal
ID: 2142168 • Letter: A
Question
An object is thrown upward with an initial speed of 3 m/s and undergoes free fall from a height of 2 m above a 1 m high table. What is the time at which the ball is (a) 1 m above the table. (b) at it's maximum height. (c) at the height of the table, (d) 1 m below the table, and (e) when it hits the ground. Use the appropriate kinematic equation to solve for these times.
The person to solve the entire problem and show their work will get the points. I need to see how you found the answers. 1000 points offered.
Explanation / Answer
a)
y = -0.5 g t^2 + v0 t
==> -1 = -0.5 * 9.8*t^2 + 3*t
==> t = 0.852 s
b)
t = v/g = 3/9.8 = 0.306 s
c)
y = -0.5 g t^2 + v0 t
==> -2 = -0.5 * 9.8*t^2 + 3*t
==> t = 1.01 s
d)
y = -0.5 g t^2 + v0 t
==> -3 = -0.5 * 9.8*t^2 + 3*t
==> t = 1.15 s
e)
y = -0.5 g t^2 + v0 t
==> -3 = -0.5 * 9.8*t^2 + 3*t
==> t = 1.15 s