For the circuit in the figure below, find the following. (Take e m f = 6.3 V, R
ID: 1630201 • Letter: F
Question
For the circuit in the figure below, find the following. (Take e m f = 6.3 V, R = 4.8 , and r = 1.1 .)
(a) the magnitude of the current and the direction of positive current
(b) the potential difference across the battery terminals a and b
(c) the rate at which heat is being produced in the 4.8 resistor
(d) the rate at which heat is being produced inside the battery
(e) the rate at which the battery's chemical energy is being used
http://www.webassign.net/colfunphys1/20-p-006-alt.gif
magnitude direction ---Select--- clockwise direction around the circuit counterclockwise direction around the circuitExplanation / Answer
a)
resistor R and r are in series and their combination is given as
Rtotal = R + r = 4.8 + 1.1 = 5.9 ohm
E = Voltage of the battery = 6.3 volts
using ohm's law , current is given as
i = E/Rtotal = 6.3/5.9 = 1.07 A
direction : B to A
b)
Vab = i R = 1.07 x 4.8 = 5.14 Volts
c)
Q = rate of heat being produced in resistor R = i2 R = (1.07)2 (4.8) = 5.5 watt
d)
Q' = rate of heat being produced in battery = i E = 1.07 x 6.3 = 6.7 Watt
e)
rate of change of chemical energy = 6.7 watt