For the circuit in the figure ( Figure 1 ) , R = 140 ? , L = 0.900 H and C = 5.0
ID: 3901854 • Letter: F
Question
For the circuit in the figure (Figure 1) , R = 140? ,L = 0.900H and C = 5.00?F . When the source is operated at the resonance frequency, the current amplitude in the inductor is 0.400A . For the circuit in the figure (Figure 1) , R = 140? ,L = 0.900H and C = 5.00?F . When the source is operated at the resonance frequency, the current amplitude in the inductor is 0.400A . For the circuit in the figure (Figure 1) , R = 140? ,L = 0.900H and C = 5.00?F . When the source is operated at the resonance frequency, the current amplitude in the inductor is 0.400A . For the circuit in the figure (Figure 1) , R = 140? ,L = 0.900H and C = 5.00?F . When the source is operated at the resonance frequency, the current amplitude in the inductor is 0.400A . Part A Determine the current amplitude in the branch containing the capacitor. IC = A Part B Determine the current amplitude through the resistor. IR = A Provide FeedbackContinue Part A Determine the current amplitude in the branch containing the capacitor. IC = A Part B Determine the current amplitude through the resistor. IR = A Part A Determine the current amplitude in the branch containing the capacitor. IC = A Part B Determine the current amplitude through the resistor. IR = A Part A Determine the current amplitude in the branch containing the capacitor. IC = A Part B Determine the current amplitude through the resistor. IR = A Part A Determine the current amplitude in the branch containing the capacitor. IC = A Part A Determine the current amplitude in the branch containing the capacitor. IC = A IC = A IC = A Part B Determine the current amplitude through the resistor. IR = A Part B Determine the current amplitude through the resistor. IR = A IR = A IR = A Provide FeedbackContinue Figure 1 of 1 For the circuit in the figure (Figure 1) , R = 140? ,L = 0.900H and C = 5.00?F . When the source is operated at the resonance frequency, the current amplitude in the inductor is 0.400A . Part A Determine the current amplitude in the branch containing the capacitor. IC = A Part B Determine the current amplitude through the resistor. IR = A Provide FeedbackContinue Figure 1 of 1Explanation / Answer
when operated at resosance Z = R
so current across inductor = current across cacpatior
so I across C = 0.4 Amps
b. as Z = R, current across R = 0.4 A