A vertical spring with a spring constant 36 N/m is hanging from a ceiling. A sma
ID: 1632164 • Letter: A
Question
A vertical spring with a spring constant 36 N/m is hanging from a ceiling. A small object with a mass 2.3 then attached. The object is then pulled down and released. The speed of the object when it is 10 cm from equilibrium position is 1.9 m/s. How far down was the object pulled? 68.4 cm 43.6 cm 49.05 cm 23.184 cm 21.888 cm A very loud train whistle has an acoustic power output of 65 watts. If the sound energy spreads out spherically, what is the level in dB at a distance of 105 meters from the train? (I_0 = 10^-12 Watts/m^2) 32.37 dB 86.71 dB 53.95 dB 82.2 dB 128.31 dB An increase of 50 dB increase the sound intensity by a factor of 1400 200 100000 100 3500 What is the entropy change for 6.5 moles of a polyatomic ideal gas isobaric process from 29 degree C to 190 degree C 284.05 J/K 92.37 J/K 123.5 J/K 11.9 J/K 56.55 J/KExplanation / Answer
11) how far down the object pulled = Amplitude(A) of the object during motion=?
k = spring constant = 36 N/m
m= mass = 2.3 kg
x= displacement = 10 cm
V = velocity = 1.9 m/s
------------------------------
total energy = Kinetic energy + potential energy
(1/2)*k*A2 = (1/2)*m*V2 + (1/2)*k*x2
k*A2 = m*V2 + k*x2
36 *A2 = 2.3*(1.9)2 + 36*(10*10-2)2
A = 0.4905 m = 49.05 cm