Need help with this problem, can you please explain in detail step by step and c
ID: 1634751 • Letter: N
Question
Need help with this problem, can you please explain in detail step by step and clearly mark the answer. Thanks in advance
HW-12 ch-23 Problem 23.37 Resources e previous 2 of 5 next Press F11 to exit full screen Problem 23.37 Part A Airplane emf A Boeing KC-135A airplane has a wingspan of 39.9 m and flies at constant altitude in a northerly direction with a speed of 770 km/h If the vertical component of the Earth's magnetic field is 5.5 10-6 T, and its horizontal component is 1.5x10-6 T, what is the induced emf between the wing tips? Express your answer using two significant figures E- mV Submit My Answers Give Up ContinueExplanation / Answer
Induced EMF is given by:
EMF = B*L*v
B = magnetic field = 5.5*10^-6 T
L = 39.9 m
v = 770 km/hr = 213.89 m/sec
So,
EMF = 5.5*10^-6*39.9*213.89
EMF = 0.04693 V = 46.93*10^-3 V
EMF = 46.93 mV