Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

In Concept Exercise, we found that a water molecule is made up of two hydrogen a

ID: 1652204 • Letter: I

Question

In Concept Exercise, we found that a water molecule is made up of two hydrogen atoms and one oxygen atom, for a total of 10 electrons and 10 protons. The molecule is modeled as a dipole with an effective separation d = 3.9 times 10^-12 m between its positive and negative charges. The water molecule's dipole moment is p = 6.2 times 10^-30 C middot m. Consider water molecules in the lower atmosphere where the electric field has a magnitude of about 292 N/C. Assume the field is uniform. Find the magnitude of the angular acceleration alpha for the water molecule. (Enter the maximum possible angular acceleration.) rad/s^2

Explanation / Answer

Given that

total mass M=(10*9.11*10^-31+10*1.67*10^-27)=1.670911*10^26 kg

distance d=3.9*10^-12 m

dipole moment p=6.2*10^-30 C.m

electric field E=292 N/c

now we find the angular acceleration

md^2*angular acceleration =PE

1.671*10^-26*(3.9*10^-12)^2*angular acceleration =6.2*10^-30*292

25.42*10^-50*angular acceleration =1810.4*10^-30

angular acceleration =71.22*10^20 rad/s^2