Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

In Concept Exercise 24.5, we found that a water molecule is made up of two hydro

ID: 1661607 • Letter: I

Question

In Concept Exercise 24.5, we found that a water molecule is made up of two hydrogen atoms and one oxygen atom, for a total of 10 electrons and 10 protons. The molecule is modeled as a dipole with an effective separation d = 3.9 1012 m between its positive and negative charges. The water molecule's dipole moment is p = 6.2 1030 C · m. Consider water molecules in the lower atmosphere where the electric field has a magnitude of about 335 N/C. Assume the field is uniform. Find the magnitude of the angular acceleration for the water molecule. (Enter the maximum possible angular acceleration.) rad/s2

Explanation / Answer

Given

dipole moment is p = 6.2*10^-30 C.m

the electric fieldis E = 335 N/C

we know that the torque T = PXE = P*E sin theta

the maximum torque is when the angle theta is 90 degrees so

the torque is T = P*E

T = 6.2*10^-30*335 N.m

T = 2.077*10^-27 N.m

the torque is T = 2.077*10^-27 N.m