Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

In Class Problem Leasing The X company is considering the acquisition of a new p

ID: 2749404 • Letter: I

Question

In Class Problem Leasing

The X company is considering the acquisition of a new processor that has an estimated installed cost of $57,000. The processor has an expected life of 5 years and will be depreciated over a 5 year ACRS life to a zero salvage value. However, it is expected that the processor can be sold at that time for $6,000. If purchased, the entire $57,000 would be borrowed at an interest rate of 9%. A capital budgeting analysis results in a positive NPV for the project. An alternative to purchase is to lease the asset for an annual lease payment of $13,500. The lease includes maintenance services estimated to cost Company C $3,000 per year if they were not included in the lease payment. Company C’s cost of capital is 11% and its marginal tax rate is 34%. Evaluate the purchase and lease options and make a recommendation of which is preferred.

Explanation / Answer

Alternative -1:-Lease

Present Value of Lease Payments = After Tax Lease Rental*PVIFA(11%,5)

= 13,500*0.66 * PVIFA(11%,5)

= 8,910*3.6959

= $32,930.47

..

..

Alternative-2:-Purchase the New Processor

1

(57000*20%)

= 11,400

=11,400*0.34

= 3,876

=5,130*0.34

= 1,744

(57000*32%)

= 18,240

=18,240*0.34

6,202

=5,130*0.34

= 1,744

(57000*19.20%)

= 10,944

=10,944*0.34

= 3,721

=5,130*0.34

= 1,744

(57,000*11.52%)

= $6,566

=6,566*0.34

= 2,232

=5,130*0.34

= 1,744

(57,000*11.52%)

= $6,566

=6,566*0.34

= 2,232

=5,130*0.34

= 1,744

Present value of Cash outflows from purchase of equipment = (490)/1.11 + (2,816)/1.11^2 + (335)/1.11^3 + 1,154/1.11^4 + 1,154/1.11^5 + 51,924/1.11^5

= -441.44 - 2,285.53 - 271.89 + 760.18 + 684.84 + 30,814.37

= $29,260.53

Note:-

At the end of 5 th year

Additional Cash Outflow = Loan Principal Reapayment

= $57,000

..

Book vale of processor at the end of 5th year = 57,000*5.76%

= $3283

Sale value = $6,000
Profit on Sale = $2717

Tax on Profit = 2717*0.34

= $924

Net Cash Inflow from sale of Processor at the end of 5th year = 6000 - 924

= $5,076

..

..

..

..

..

Since Cash Outflow is least in Purchase Alternative , we should buy the Processor by taking Loan.

Year Interest Depreciation Tax Shiled on Dep Tax sheild on Interest Net Cash Outflow

1

5,130

(57000*20%)

= 11,400

=11,400*0.34

= 3,876

=5,130*0.34

= 1,744

(490) 2 5,130

(57000*32%)

= 18,240

=18,240*0.34

6,202

=5,130*0.34

= 1,744

(2,816) 3 5,130

(57000*19.20%)

= 10,944

=10,944*0.34

= 3,721

=5,130*0.34

= 1,744

(335) 4 5,130

(57,000*11.52%)

= $6,566

=6,566*0.34

= 2,232

=5,130*0.34

= 1,744

1,154 5 5,130

(57,000*11.52%)

= $6,566

=6,566*0.34

= 2,232

=5,130*0.34

= 1,744

1,154 5 Additional Cash outflow (57,000-5076) 51,924