Consider two point charged objects separated by a distance of 5.75 cm. The charg
ID: 1652728 • Letter: C
Question
Consider two point charged objects separated by a distance of 5.75 cm. The charge on the left hand object is +40.5 mu C. The charge on the right hand object is -40.5 mu C. What is the strength (magnitude) of the electric field due to the left hand object only at the location exactly halfway in between the two charged objects? What is the strength (magnitude) of the electric field due to the right hand object only at the location exactly halfway between the two charged objects? What is the strength of the net electric field due to the BOTH objects at the point halfway between the two charged objects? What would be the force on a proton placed at the point halfway between the objects? This discussion is closed.Explanation / Answer
two point charges, distance d= 0.0575 cm
Ql = 40.5 micro C
Qr = -40.5 micro C
a. at location midway
electric field due to left charge El = 4kQl/d^2 = 10864272.2117 V/m
b. at location midway
electric field due to right charge Er = -4kQr/d^2 = 10864272.2117 V/m
c. Net FIeld = Er + El = 21728544.423 V/m ( from principle of superposition)
d. Force on proton = eE ( where e = 1.6*10^-19 C)
so F = 3.47*10^-12 N