I need part A and C please. Problem 10.57 Part A A 120 g ball moving to the righ
ID: 1657315 • Letter: I
Question
I need part A and C please.
Problem 10.57 Part A A 120 g ball moving to the right at 4.2 m/s catches up and collides with a 410 g ball that is moving to the right at 1.2 m/s If the collision is perfectly elastic, what is the speed of the 120 g ball after the collision? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. Value Units Submit My Answers Give Up Incorrect; Try Again; 3 attempts remaining; no points deducted Part B If the collision is perfectly elastic, what is the direction of motion of the 120 g ball after the collision? To the right To the left Submit My Answers Give Up Correct Part C If the collision is perfectly elastic, what is the speed of the 410 g ball after the collision? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. v2 = 1 Value Units Submit My Answers Give Up Part D If the collision is perfectly elastic, what is the direction of motion of the 410 g ball after the collision? To the left To the right Submit My Answers Give Up Correct ContinueExplanation / Answer
a)
m1 = 0.120 kg
v1i = initial velocity before collision = 4.2 m/s
m2 = 0.410 kg
v2i = initial velocity before collision = 1.2 m/s
v1f, v2f be the final velocities after collision for m1 and m2 respectively
using the conservation of momentum
m1 v1i + m2 v2i = m1 v1f + m2 v2f
(0.120) (4.2) + (0.410) (1.2) = (0.120) v1f + (0.410) v2f
(0.120) v1f + (0.410) v2f = 0.996
v1f = (0.996 - (0.410) v2f )/(0.120) eq-1
using conservation of kinetic energy
m1 v21i + m2 v22i = m1 v21f + m2 v22f
(0.120) (4.2)2 + (0.410) (1.2)2 = (0.120) ((0.996 - (0.410) v2f )/(0.120))2+ (0.410) v2f
v2f = 3.4 m/s
using eq-1
v1f = (0.996 - (0.410) (3.4) )/(0.120) = 1.2 m/s