Course Home ng MasteringPhysics Chapter 5 Part 1 . Chromium B https//session.mas
ID: 1658920 • Letter: C
Question
Course Home ng MasteringPhysics Chapter 5 Part 1 . Chromium B https//session.masteringphysics.com/myct/itemView?assignmentProblemID-81369157&offset; prev Chaper 5 Par Problem 5.24 Part A What force is required to stop a 1400-kg car in a distance of 0 20 m if t is initially moving at 22 m/s? E xpress your answer to two significant figures and include the appropriate units. F- Value Units Submit My Answers Give Up Part B What if the car is moving at 4 5 m/s? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units ch the wweb and acerExplanation / Answer
(A) Applying work- energy theorem,
work donee = change in KE
- F.d = 0 - m v0^2 / 2
F(0.20) = 1400 (2.2^2) / 2
F = 16940 N Or 17 kN
(B) now v0 = 4.5 m/s
0.20 F = 1400 (4.5^2) / 2
F = 70875 N Or 71 kN
---------------
5.10
(A) impulse = F. delta(t)
F = m g = constant
J1 = 0.200 x9.8 x 0.50 = 0.98 N s Or kg m/s
(B) J2 = 0.20 x9.8 x 0.50 = 0.98 Ns Or kg m/s