Course Home nnenvallum ernllena comieourse MasteringChemistry: Exam 2 Prep https
ID: 568768 • Letter: C
Question
Course Home nnenvallum ernllena comieourse MasteringChemistry: Exam 2 Prep https://session.masteringchemistry.com/myct/itemview?assignmentProblemID.99152600 Part A Lead metal can be extracted from a mineral called galena, which contains 86.6% lead by mass. A particular ore contains 68.5% galena by mass. lf the load can be extracted with 92.5% efficiency, what mass of ore is required to make a lead sphere with a 300 em radius? Express your answer with the appropriate units. more Value Units Submit Request Answer Next > Provide FeedbackExplanation / Answer
Solution-
Volume = 4r3/3 = 4*3.14*(0.03)^3/3
=0.00011304
=1.13 x 10-4 m^3
Desnity of lead = 11340 Kg / m3
Mass = volume x density = 1.13 x 10^-4 m^3 x 11340 Kg / m^3 = 1.281 Kg
Mass of ore required = Mass of lead required /(0.866*0.685*0.925)
= 1.281/(0.866*0.685*0.925)
=2.33 Kg