Problem 8: A flea (of mass 6 × 10-7 kg) jumps by exerting a force of 1.05 x 10-5
ID: 1659528 • Letter: P
Question
Problem 8: A flea (of mass 6 × 10-7 kg) jumps by exerting a force of 1.05 x 10-5 N straight down on the ground. A breeze blowing on the flea parallel to the ground exerts a foree of 0.525 x 10-6N on the flca. Randomized Variables f,-1.05 × 10-5 N f2= 0.525 × 10-6 N Part (a) Find the direction of the acceleration of the flea in degrees relative to the vertical. Numeric :A numeric value is expected and not an expression = Part (b) Find the magnitude of the net force acting on the flea in Newtons. Numeric A numeric value is expected and not an expression net FExplanation / Answer
(a)
The upwardmforce on the flea is 1.05*10^-5
The downward force due to gravity = m*g
= (6*10^-7)*(9.81)
= 5.88*10^-6 N
the net foece = (F1) - (5.88*10^-6 N)
= (1.05*10^-5 N ) - (5.88*10^-6 N)
= 4.62*10^-6 N
The horizontal force is 0.525*10^-6 N
Determine the direction of the acceleration of the flea
tan (thita) = (0.525*10^-6 / 5.88*10^-6)
thita = tan^-1(0.525*10-6 / 5.88*10^-6)
thita = 5.10 degree
(b)
the magnitude of the net force is
Fnet = sqroot((0.525*10^-6)^2 + (5.88*10^-6)^2)
= 5.90*10^-6 N