Problem 6.38 Part A How fast is he going as he lands on the trampoline, 2 m belo
ID: 1659656 • Letter: P
Question
Problem 6.38 Part A How fast is he going as he lands on the trampoline, 2 m below?(Figure 1) A 61-kg trampoline artist jumps upward from the top of a platform with a vertical speed of 4.5 m/s Express your answer to two significant figures and include the appropriate units u= 1 Value Units Figure 1 of 1 Submit My Answers Give Up Part B If the trampoline behaves like a spring of spring constant 6.8×104 N/m , how far does he depress it? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. 2.0 m yValue Units Submit My Answers Give UpExplanation / Answer
6.38 :
Given: m= 61kg ; v0y= 4.5 m/s
solution:
(a)
Assuming upward is positive direction.
Using the equation:
y= y0+v0yt+(1/2)gt2
-2=0+ (4.5)t+(1/2)(-9.81)t2
-4.9t2+4.5t+2=0
4.9t2-4.5t-2=0
Solving quadratic equation , we get:
t= 1.25 & t=-0.33
Time can not be a negative value hence
t= 1.25 s
Using the equation
v= v0y+gt
= 4.5 + (-9.81)(1.25)
= -7.76 m/s
negative sign indicates downward direction.
(b) By conservation of energy:
E= mgh+1/2 mv2 =1/2 kh2
61[9.81(2+h) + (0.5)(4.5)2]= (0.5)(6.8×104)h2
19.62 +9.81h+10.125 = 1114.75 h2
1114.75h2-9.81h -29.745=0
By solving we get h= 0.168& -0.159
Hence h = 0.168 m