In the Fizix-R Fun amusement park, there is roller-coaster with a perfectly circ
ID: 1659686 • Letter: I
Question
In the Fizix-R Fun amusement park, there is roller-coaster with a perfectly circular vertical loop of radius R24.39 m. If a roller-coaster car with mass m-382.1 kg travels around the loop and has a speed of 37.20 m/s, what is the magnitude of the normal force exerted by the track on the car at the top of the loop? By the way, Fizix-R-Fun is on Mars where the atmosphere is 98% co2, the mean temperature is T-28.3 °C and the gravitational acceleration is 3.711 m/s2 Express your answer in Newtons. Answer: 25427 CheckExplanation / Answer
weight of car=mg = 382.1*3.711=1417.9731 N
centrifugal force = mv2/R = 382.1*37.22/24.39=21622.8546N
Therefore, from equilibrium of car, normal force exerted by track on car = 21622.8546-1417.9731=20204.8815 N
Answer is 20204.8815 N