MasterinqPh,sics Ch (2728) H#s-Gooqle Chrome 0 i Seriire https://sessan.masterin
ID: 1659739 • Letter: M
Question
MasterinqPh,sics Ch (2728) H#s-Gooqle Chrome 0 i Seriire https://sessan.masteringphysics.com/myct/itemView?assignmentproblemiD=85133866 Ch (27.28) HW#5 Exercise 28.47 previous | 25 of 33 | next » Exercise 28.47 Part A A solenoid is designed to produce a magnetic field of 2.80x10-2 T at its center. It has a radius of 1.60 cm and a length of 32.0 cm, and the wire can carry a maximum current of 11.0 A What minimum number of turns per unit length must the solenoid have? Submit My Answers Give Up Part B What total langth of wire is required? Submit My Answers Give Up Continue O Ask me anything 12:10 PM 93o/2017Explanation / Answer
here,
radius , r = 0.016 m
I = 11 A
let the number of turns per unit length be n
magnetic feild , B = u0 * n * I
0.028 = 1.26 * 10^-6 * n * 11
solving for n
n = 2.02 * 10^3 turns per m
B)
the number of turns , N= n * 0.32 = 646 turns
the length of wire required , L = N * 2 * pi * r
L = 646 * 2 * pi * 0.016 m
L = 65 m