Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A meteoroid the size of a truck enters the Earth’s atmosphere at a speed of 23.7

ID: 1663084 • Letter: A

Question

A meteoroid the size of a truck enters the
Earth’s atmosphere at a speed of 23.7 km/s and is notsignificantly slowed before entering the ocean. What is the Machangle of the shock wave from the meteoroid in the atmosphere?The
speed of sound in air is 332 m/s. Answer in units of?.

What is the (initial) Mach angle of the shock wave that themeteoroid produces in
the water? Assume the meteoroid survives the impact with the oceansurface and the
wave speed for seawater is 1510 m/s . Answer in units of?.

Explanation / Answer

Speed of truck v = 23.7 km / s= 23700 m / s Speed of sound in air a = 332 m / s The Mach angle of the shock wave from the meteoroid in theatmosphere = sin -1 ( a / v )                                                                                                                   = 0.80 degrees (b). Speed of truck v = 23.7 km / s= 23700 m / s Wave speed in water a = 1510 m / s The Mach angle of the shock wave from the meteoroid in theatmosphere = sin -1 ( a / v )                                                                                                                   = 3.652degrees Speed of truck v = 23.7 km / s= 23700 m / s Wave speed in water a = 1510 m / s The Mach angle of the shock wave from the meteoroid in theatmosphere = sin -1 ( a / v )                                                                                                                   = 3.652degrees