A meteorite enters earth\'s atmosphere and, at altitude z = Hk, its velocity is
ID: 1850986 • Letter: A
Question
A meteorite enters earth's atmosphere and, at altitude z = Hk, its velocity is v = v0 ( i - k ). The meteorite's velocity and altitude are such that 2gH/v0^2 = 3, where g is gravitational acceleration. Suddenly the meteorite breaks into three pieces, A, B and C. Pieces A and B have mass m, while Piece C has mass 3m. All three pieces land at the same instant. Pieces A and B land at r_A = Hi - 1/2Hj and r_B = 3/2Hi + Hj, respectively. Neglecting effects of friction in the atmosphere, solve for r_C, the location at which piece C lands.Explanation / Answer
The Centre of Mass after the explosion should remain at same position as no external for is applied,,,,,,, m[Hi - 1/2Hj] + m[3/2Hi + Hj] + 3m*[r_C] = 0 ,,,,,,,,,,,,,,r_C = -[5/6Hi+1/6Hj]