Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

I need part d A 700 g block is released from rest atheight h0 above a vertical s

ID: 1667717 • Letter: I

Question


I need part d A 700 g block is released from rest atheight h0 above a vertical springwith spring constant k = 405 N/m and negligible mass. The block sticks tothe spring and momentarily stops after compressing thespring 20.5 cm. (a) How much work is done by the block on the spring? J (b) How much work is done by the spring on the block? J (c) What is the value of h0? m (d) If the block were released from height2.00h0 above the spring, what would be themaximum compression of the spring? cm I need part d

Explanation / Answer

the maximum compression of the spring is x(m) the conservation of energy (potential energy of the ball--> potential energy of the spring) mg(2h0 + x) =k*x2/2 with h0=1.0355 m => x=28.24cm