Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

In the solution for the following problem the conservation ofmomentum equation i

ID: 1671478 • Letter: I

Question

In the solution for the following problem the conservation ofmomentum equation is used m1v1+m2v2=m1v1'+m2v2' I was wondering if you could use v1'=(m1-m2/m1+m2)v1 and v2'=(2m1/m1+m2)v1 If you cannot, I was wondering why? A .060 kg tennis ball, moving with a speed of 2.5m/s, collideshead-on with a .090kg ball initially moving away from it at a speedof 1.15m/s. Assuming a perfectly elastic collision, what arethe speed and direction of each ball after the collision? Thanks In the solution for the following problem the conservation ofmomentum equation is used m1v1+m2v2=m1v1'+m2v2' I was wondering if you could use v1'=(m1-m2/m1+m2)v1 and v2'=(2m1/m1+m2)v1 If you cannot, I was wondering why? A .060 kg tennis ball, moving with a speed of 2.5m/s, collideshead-on with a .090kg ball initially moving away from it at a speedof 1.15m/s. Assuming a perfectly elastic collision, what arethe speed and direction of each ball after the collision? Thanks

Explanation / Answer

Masses m = 0.06 kg

            M = 0.09 kg

Initial speeds u = 2.5 m / s

                      U = 1.15 m / s

From law of conservation of momentum , mu+MU = mv +MV

0.15 + 0.1035 = 0.06 v + 0.09V       ---( 1)

For perfectly elastic collision ,coefficient ofrestitution e = 1

   ( V –v ) / ( u-U ) = 1

                     V –v = u –U

                              = 1.35

                            V = v+ 1.35   --( 2)

Plug eq ( 2 ) in eq ( 1) we get ,

0.2535 = 0.06 v + 0.09 ( v + 1.35 )

           =0.06 v + 0.09 v + 0.1215

           = 0.15 v + 0.1215

           v = 0.88 m / s

from eq ( 2)   V = 2.23 m / s

Both the balls moves in initial direction