In the sodium atom (Z = 11) two electrons are in the n = 1 orbit, eight are in t
ID: 3162784 • Letter: I
Question
In the sodium atom (Z = 11) two electrons are in the n = 1 orbit, eight are in the n = 2 orbit, and one outer electron is in the n = 3 orbit. The interaction of the inner electrons with the outer one can be approximated by writing the energy of the outer electron as E = -(Z^t)^2^E_0/n^2 where E_0 = 13.6 eV, n = 3, and Z' is the effective nuclear charge, which is far less than 11 because of the screening effect of the ten inner electrons. Using the measured ionization energy of 5.10 eV, calculate Z'. Answer:Explanation / Answer
Putting the values in above equation,
Here 5.10 = Z'^2 *13.6/3^2
Z' = 3* sqrt(5.1/13.6)
= 1.837 answer