I need some help to this problem because its only rated as a3. A pitcher throws
ID: 1675767 • Letter: I
Question
I need some help to this problem because its only rated as a3. A pitcher throws a curveball that reaches the catcher in0.53 s. The ball curves because it isspinning at an average angular velocity of 315 rev/min (assumed constant) on its way to thecatcher's mitt. What is the angular displacement of the baseball(in radians) as it travels from the pitcher to thecatcher?The answer I got was 17.49rad I need some help to this problem because its only rated as a3. A pitcher throws a curveball that reaches the catcher in0.53 s. The ball curves because it isspinning at an average angular velocity of 315 rev/min (assumed constant) on its way to thecatcher's mitt. What is the angular displacement of the baseball(in radians) as it travels from the pitcher to thecatcher?
The answer I got was 17.49rad
Explanation / Answer
Time t= 0.53 s
Angular speed w= 315 rev / min
= 315 * 2(pi) rad / 60 s
= 32.98 rad / s
the angular displacement of the baseball (in radians) asit travels from the pitcher to the catcher is
= wt
= 17.48 rad