Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

I have to find minimum broglie wavelength. I tried but dont gethis question. can

ID: 1677274 • Letter: I

Question

I have to find minimum broglie wavelength. I tried but dont gethis question. can someone please help thank you Light with a frequency of 2.35 x 1015 Hz ejectselectrons from the surface of platinum, which has a work functionof 6.53 eV. What is the minimum de Broglie wavelength of theejected electrons in nm thanks I have to find minimum broglie wavelength. I tried but dont gethis question. can someone please help thank you Light with a frequency of 2.35 x 1015 Hz ejectselectrons from the surface of platinum, which has a work functionof 6.53 eV. What is the minimum de Broglie wavelength of theejected electrons in nm thanks

Explanation / Answer

h f = h f0 - 6.53 eV     maxfreq of ejected electron = minimum wavelength of ejectedelectron 6.53 eV = 6.53 * 1.6 * 10E-19 = 1.045 * 10E-18 J h f0 = 6.62 * 10E-34 * 2.35 * 10E15 = 1.556 * E-18J Max energy of electron = (1.556 - 1.045) * 10E-18 = 5.11* 10E-19 J E = p2 / 2 m p = (2 E m) = (2 * 5.11 * 10E-19 * 9.11 *10E-31) = 9.65 * 10E-25 kg m / sec = h / p = 6.62 * 10E-34 / 9.65 * 10E-25 = 6.86 *10E-10 m    the DeBrogliewavelength