Please explain in detail. Thank you for your help :) A phone cord is 5.00 m long
ID: 1678052 • Letter: P
Question
Please explain in detail. Thank you for your help :)A phone cord is 5.00 m long. Thecord has a mass of 0.200 kg. A transverse wave pulse is produced byplucking one end of the taut cord. The pulse makes four trips downand back along the cord in 0.925 s.What is the tension in the cord?
1 N
Please explain in detail. Thank you for your help :)
A phone cord is 5.00 m long. Thecord has a mass of 0.200 kg. A transverse wave pulse is produced byplucking one end of the taut cord. The pulse makes four trips downand back along the cord in 0.925 s.What is the tension in the cord?
1 N
Explanation / Answer
The pulse makes four trips up and down, so it move through the cord8 times in 0.925s. The speed of the wave v = distance / time = 8 * 5.0 /0.925 = 43.24m/s The mass per unit length: = M/L We have: v = (T/) So T =v2 = v2M / L = 43.242*0.20 / 5.0 = 74.79 N