In 1986 the first flight aroung the globe without a single refueling was complet
ID: 1685892 • Letter: I
Question
In 1986 the first flight aroung the globe without a single refueling was completed. The aircraft's average speed was 186 km/h. If the airplane landed at this speed and accelerated at -1.5 m/s2 ,how long did it take for the airplane to stop? In 1986 the first flight aroung the globe without a single refueling was completed. The aircraft's average speed was 186 km/h. If the airplane landed at this speed and accelerated at -1.5 m/s2 ,how long did it take for the airplane to stop?Explanation / Answer
acceleration a = -1.5m/s2 initial speed, u = 186m/s since plane stops so final velocity, v =0m/s now v = u+at =>0 = 186 - 1.5t => t = 186/1.5 = 124 seconds so, it took 124 seconds for plane to stop.